Шахтар у Лізі чемпіонів: здійснити неймовірне та подолати Арсенал у столиці Англії.


У вівторок, 22 жовтня, донецький "Шахтар" проведе матч 3-го туру Ліги чемпіонів УЄФА. Суперником "гірників" буде один із лідерів Англійської Прем'єр-ліги - лондонський Арсенал. Чемпіон традиційно проведе текстову онлайн-трансляцію поєдинку.

У вересневій фазі змагань чемпіон України зіграв внічию з італійською Болоньєю (0:0), а потім без шансів програв більш досвідченому супернику з Серії А - Аталанті, з рахунком 0:3. Наразі команда Маріно Пушича займає 27-у позицію в турнірній таблиці, залишаючи її поза межами топ-24 та плейоф.

Матч у Лондоні, напевно, буде одним із найскладніших для Шахтаря на цьому етапі нинішньої Ліги чемпіонів. Чому? З багатьох причин. Перша - мотивація Арсенала після поразки у внутрішньому чемпіонаті. Друга - Арсенал банально сильніший, причому значно. І третя - нинішній Шахтар, на жаль, далекий від своєї найкращої форми. Дуже далекий.

Це найбільш очевидно проявляється в матчах Української Прем'єр-ліги. Команда не втратила багато очок, а деякі перемоги здобуті з великими труднощами. Коли суперники, такі як Ворскла, Карпати або ЛНЗ, намагаються грати у відкритий футбол з Шахтарем, результат може бути вражаючим — вони можуть пропустити 5 м'ячів. Наприклад, Оболонь зазнала поразки на 4 голи. Проте, коли суперник вибирає оборонну тактику, Шахтару стає важко, і команда не завжди знає, як діяти в таких умовах.

Це стало очевидним на прикладі матчу Колоса, що відбувся минулої п'ятниці. Шахтар зумів здобути перемогу з рахунком 1:0, але лише завдяки невдалому удару Іліра Красничі, який призвів до автоголу.

Однією з причин такої непереконливої гри команди - небажання Пушича проводити ротацію складу. Керманич намагається виставляти основний склад, кістяк команди, навіть на слабеньких суперників з УПЛ. Мінімум, вісім гравців завжди в основі у Шахтаря, попри постійні роз'їзди та втому футболістів, що накопичилася при цьому. Це воротар Різник, захисники Матвієнко, Бондар та Конопля, півзахисники Криськів, Судаков, Бондаренко та Зубков. Як наслідок, на лідерів лягає дуже велике навантаження.

У Лізі чемпіонів команда також, м'яко кажучи, не вражає своєю грою. У стартовому матчі з Болоньєю (0:0) вже на 3-й хвилині Судаков не забив пенальті, але загалом Болонья була переконливішою. І по хорошому мала вигравати гру. Так, забий Судаков пенальті й усе було б інакше. Але це вже умовний спосіб. Можливо і було б, можливо, і не було б.

Звісно, Шахтар не залишив позитивного враження в матчі проти Аталанти, поступившись із рахунком 0:3. Український клуб вже у першій половині гри пропустив два голи, хоча міг зазнати ще більшої поразки. Цей поєдинок став справжнім розчаруванням для фанатів команди. Очевидно, що від Шахтаря очікували кращих результатів, але наразі команда не готова до серйозних викликів.

Чи не працює той план, який хоче реалізувати Пушич. І незрозуміло, внаслідок чого Шахтар збирається виправляти ситуацію та врятувати цей сезон. Рік тому, коли для команди починалося все не дуже добре, клубне керівництво вжило миттєвих заходів - ван Леувена звільнили прямо восени, несподівано швидко. Цього разу, якщо Шахтар готовий до кардинальних змін, їх можна очікувати в середині листопада перед початком наступної паузи на матчі збірних.

Після завершення ери Арсена Венгера в "Арсеналі" команді знадобився певний період для відновлення своєї позиції в топі. Наступник Венгера, Унаї Емері, не зміг вивести колектив на рівень лідерства в англійському футболі. У результаті його замінив Мікель Артета, колишній гравець та капітан "гармашів". Важливо відзначити, що керівництво клубу надало йому необхідний час і певну свободу для реорганізації команди. Завдяки цьому "Арсенал" почав поступово підніматися і знову займати свої позиції серед найсильніших у англійському футболі.

Дійсно, команда досягла вражаючого рівня у сезоні 2022/23, коли Арсенал вперше за багато років активно боровся за титул чемпіона. Хоча врешті-решт вони поступилися Манчестер Сіті, і весняний період приніс їм невдачі, команда завершила сезон на другій позиції та повернулася до Ліги чемпіонів після тривалої перерви.

У наступному сезоні 2023/24 Арсенал ще ближче підійшов до Манчестер Сіті у чемпіонських перегонах, до останнього борючись із командою Гвардіоли за титул. Мало того, у ЛЧ команда посіла перше місце у групі з ПСВ, Лансом та Севільєю, а в 1/8 фіналу в серії пенальті пройшла Порту. І лише у чвертьфіналі "каноніри" за сумою двох матчів поступилися Баварії. Таким чином Арсенал провів другий потужний сезон поспіль.

Ось і розпочався третій сезон - 2024/25. Тепер Артета має перед собою надзвичайно амбітні цілі. Якщо перший етап полягав у відновленні колишньої слави та поверненні на вершину, то тепер команда повинна здобути титул чемпіона та успішно виступити у Лізі чемпіонів. Арсенал демонструє вражаючу гру. Команда продовжує змагатися на рівні з такими фаворитами АПЛ, як Манчестер Сіті та Ліверпуль, і знову грає в Лізі чемпіонів. Амбіції величезні - і вболівальники, і керівництво сподіваються на трофеї.

Лондонський клуб демонструє вражаючу силу в даний час. "Каноніри" нарешті почали активно інвестувати значні суми на трансферному ринку, роблячи це з розумом і стратегічним підходом. Наприклад, влітку минулого року команда придбала Деклана Райса, який відразу ж став центральною фігурою в півзахисті. Цей гравець є важливим не лише для Арсенала, але й для збірної Англії, і був придбаний за чималі кошти.

Загалом, нинішній, "артетівський" Арсенал, на відміну від "венгерівського", дуже надійний в обороні. Захист "гармашів" на цю мить один із найсильніших у Європі, і це не перебільшення. Багато команд хотіли б мати таку лінію оборони. У першу чергу завдяки якісній трансферній політиці та тренерському таланту іспанського фахівця. Коуч об'єднав двох центральних захисників - француза Вільямі Салібу та Габріеля Магальяйнса з Бразилії. У результаті утворився супернадійний тандем, один з найсильніших у світі.

Ще однією вагомою перевагою сучасного Арсенала є виконання стандартних ситуацій. У серпні 2020 року до тренерського складу під керівництвом Артети приєднався експерт з стандартів Андреас Георгсон. Це призвело до того, що кутові удари у виконанні Арсенала стали надзвичайно ефективним інструментом, порівнянним з пенальті. Команда активно використовує розіграш стандартів для здобуття голів, зокрема завдяки зусиллям своїх центральних захисників, про яких вже згадувалося.

Водночас є й кадрові проблеми. Хоча порівняно з минулими сезонами, гравці лондонського клубу стали менше травмуватися. Можна припустити, що й медичний штаб працює на іншому, більш високоякісному рівні. А, можливо, це просто збіг. Головна втрата - капітан та мозок команди Мартін Едегор. Норвежець разом з Райсом є опорою команди в центрі поля, виглядають потужно - і в руйнуванні, і креативі. Едегора команді не вистачає. Через травму капітан відсутній вже близько місяця, і говорити про його повернення на поле зарано.

Є й інші втрати, але вони настільки значні. У тому числі, на жаль, і наш Олександр Зінченко, котрий останнім часом не грав, зараз повернувся до основної групи, але пробитися до складу йому буде дуже нелегко. Якщо раніше Зінченко відразу після переходу з Ман Сіті до Арсеналу був головним вибором Артети на лівому фланзі оборони, то зараз пріоритети тренера явно змінилися.

У Зінченка з'явилась чимала кількість потужних суперників, і тепер йому необхідно буде буквально виборювати свої ігрові хвилини. І зовсім не гарантовано, що це йому вдасться. На його позиції може виступати Рікардо Калафіорі, якого Арсенал підписав цього літа з Болоньї. Це основний гравець збірної Італії та одна з найяскравіших знахідок італійського футболу минулого сезону. Дуже перспективний, цікавий та потужний захисник, здатний грати не лише на фланзі, а й у центрі оборони.

Також на його фланзі може зіграти Юррієн Тімбер, голландець, якого купили влітку 2023-го, і який одразу вилетів через травму "хрестів". Наразі він повернувся й однаково якісно може зіграти на обох флангах оборони. Також на його фланзі може зіграти поляк Якуб Ківер, нехай він зірок із неба не вистачає, але надійний, стабільний, цікавий. Тому Зінченко буде коштувати величезної праці повернутися в основу. І не факт, що йому це вдасться.

Багато в чому Арсенал завдячує своїй славі команди з надійною обороною воротареві Давиду Райї, наскільки здорово він проявляє себе в команді. Райї по праву вважається на цей момент одним із найсильніших воротарів АПЛ і став основним кіпером збірної Іспанії. Хоча ще на Євро він не був головним. Воротар став чемпіоном Європи, але був у запасі. А вже восени став головним голкіпером збірної Іспанії. І це, безумовно, ще одна сильна ланка у нинішньому арсеналі.

Отже, багато людей вважають, що команді бракує результативного центрального нападника, схожого на Голанда, Кейна або навіть Довбика.

Навколо цієї позиції ходило безліч спекуляцій, і з'являлися різні імена. Одним із них був Віктор Осімген, який врешті-решт здійснив перехід з Наполі до Галатасарая. Проте поки що Артета та клуб Арсенал не готові були зробити такий важливий крок. Це пов'язано не лише з великими фінансовими витратами, але й із питанням, чи дійсно Артета потребує такого гравця для своєї тактики.

Тренер має в своєму арсеналі 5-6 талановитих футболістів в атаці. Вони прекрасно доповнюють один одного, змінюючи позиції та застосовуючи різні комбінації. Ця команда демонструє високу хімію на полі. Варто зазначити, що серед них немає традиційного центрфорварда. Атакувальну силу "гармашів" складають Габріел Мартінеллі, Леандро Троссард і Кай Хавертц. Менш активно виступають Габріел Жезус та Рахім Стерлінг, які отримують обмежену кількість ігрового часу.

Зважаючи на все, Артету та його тренерський штаб атакувальна лінія на цей момент цілком влаштовує. Цього цілком достатньо, щоб боротися за титули вже цього сезону.

Хоча, на думку деяких експертів, саме забивного форварда команді не вистачає.

Проте, саме в цю суботу у команди стався невдалий момент. Арсенал зазнав поразки в матчі АПЛ від Борнмута, і результат виявився досить невтішним — 0:2, без жодного забитого гола. Це був поєдинок після "міжнародної паузи", коли великим клубам зазвичай важко, адже багато провідних футболістів були зайняті у складі своїх національних збірних. Проте, Арсенал поступився команді, що займає нижчі позиції в турнірній таблиці, в результаті чого відстав від Манчестер Сіті та Ліверпуля. Очевидно, що і гравці, і тренерський штаб переживають розчарування через такий підсумок.

Варто зазначити, що обираючи між АПЛ та Лігою чемпіонів, Арсенал без роздумів обере перемогу в АПЛ. Вони її дуже хочуть, дуже чекають, а у двох останніх сезонах зупинялися буквально за міліметри від титулу. І ось третій сезон і на чемпіонат робиться головна ставка. У зв'язку з цим поразка від Борнмута, звичайно ж, не входила до планів Арсеналу. Адже Борнмут - не гранд, не прямі конкуренти і втрачати очки в таких матчах не можна.

Після гри Артета висловив свої занепокоєння щодо того, що третій матч поспіль у сезоні закінчився для його команди в меншості. Це викликає тривогу, оскільки подібні ситуації виникають не лише в кінці поєдинків, коли можна спробувати зберегти перевагу, а й у першій половині. Аналогічна ситуація сталася й у зустрічі з Манчестер Сіті, коли Арсенал не зміг зберегти переможний рахунок після вилучення гравця.

Принаймні, підопічні Артети мають намір відновити свою репутацію, особливо на своєму домашньому стадіоні. Команді необхідно зібратися, відпустити негативні думки та наповнитися позитивною енергією. Вони потребують впевненої, переконливої та, якщо можливо, результативної перемоги. Матч Ліги чемпіонів на рідному полі - це ідеальний варіант. "Гірникам" у такій ситуації не позаздриш...

Окрім всього іншого, перемога є необхідною для покращення становища Арсеналу в Лізі Чемпіонів. Команда розпочала свій виступ у єврокубках нічиєю на полі Аталанти. Більш того, у цьому матчі Аталанта мала перевагу: на початку другого тайму не змогла реалізувати пенальті, і лише завдяки неймовірному сейву Давіда Раї, який відбив удар з "точки", та відбиттю добивання, Арсенал уникнув поразки.

Дійсно, після цього були вражаючі результати: 2:0 у матчі з ПСЖ та 4 очки, здобуті в зустрічі з Арсеналом. Проте, коли мова йде про цілі в Лізі чемпіонів, найсильніші команди налаштовані на максимальний результат, прагнучи зайняти одне з перших восьми місць у групі, щоб безпосередньо вийти до 1/8 фіналу. Це також дозволяє їм «розвантажити» свій графік матчів у лютому.

В підсумку, експерти букмекерських контор абсолютно не поділяють оптимізму щодо шансів української команди в Лондоні. Вітчизняні компанії оцінюють ймовірність перемоги "гірників" в 21 до 1. Що стосується нічиєї, то коефіцієнт становить 10 до 1, тоді як на перемогу Арсенала пропонують лише символічні 1,12 до 1.

У той же час, середні коефіцієнти на перемогу команди з Лондона в міжнародних букмекерських конторах складають 1,10 до 1, тоді як на нічию вони становлять 11,11 до 1, а на виграш Шахтаря - 24,25 до 1.

Онлайн-трансляція матчу в Україні буде доступна на каналі Megogo Футбол 1, що входить до пакетів "Максимальна", "Спорт" або "Оптимальна" відеосервісу MEGOGO. За годину до початку гри та відразу після її завершення буде проведено традиційну аналітичну студію з участю журналістів та запрошених фахівців.

Related posts